Kumsal Yaşlı Bakım Merkezi

YAŞLI NÜFUS ORANINDAKİ YÜKSELİŞ BAKIM TESİSLERİNE YÖNELİK TALEBİ ARTIRIYOR

Yeni tesislerini geçtiğimiz yıl sonunda İstanbul’da hizmete sunan Kumsal Yaşlı Bakım Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Bora, açılış sonrasındaki kısa süre içerisinde 58 misafirin başvuruda bulunduğunu açıkladı. Bu talebin geçtiğimiz yıllardaki sektör ortalamasına kıyasla daha yüksek olduğunu sözlerine ekleyen Bora, sözkonusu artışta en önemli etmenlerden birinin son yıllarda hızla yükseliş gösteren yaşlı nüfus oranı olduğuna dikkat çekti.

Ülkemizde yaşlı nüfus son 5 yılda yüzde 17 oranında arttı

Yıldıray Bora:“TÜİK verilerine göre, Türkiye'de son 5 yılda 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus yüzde 17 artarak, 6 milyon 895 bin 385 kişi oldu. 2023 yılında ise, 65 üzeri yaşlı nüfus oranının %10.2 olacağı ve Birleşmiş Milletler’in tanımına göre “çok yaşlı” nüfuslu ülkeler arasında yer alacağı tahmin ediliyor. Değişen aile yapısı, yani geniş aileden çekirdek aileye geçişin arttığı da dikkate alındığında, önümüzdeki bu sürece hazırlıklı olmalıyız.” şeklinde konuştu. Söz konusu artışın aldıkları talepleri tetiklediğini şimdiden gözlemlemeye başladıklarının da altını çizen Bora:

“Yeni tesisimiz olan Kumsal Yaşlı Bakım Merkezi’ni geçtiğimiz yıl sonunda misafirlerimize açtık ve sadece 6 aylık bir süreçte 58 misafirden talep aldık. Bu rakamlar şu an için göreceli olsa da, 10 yıl önceki sektör ortalaması ile kıyasladığımızda talebin 3 kat daha yüksek olduğunu görüyoruz.”dedi.

“Yanlış algıları yıkmamız yaşlılarımızın sağlında büyük rol oynuyor”

Toplumdaki yanlış algılar nedeniyle, yaşlı bakım merkezine getirilen bir misafirimizin ailesine olumsuz şekilde, başından atıyor gözüyle bakıldığına ve bunun sosyolojik bir engel oluşturduğuna dikkat çeken Yıldıray Bora, bakım merkezlerinin gelişen fiziki koşullarının ve sunulan olanakların altını çizdi:

“Yaşlılarımızın bir kısmı gözetim altında olmalarını gerektiren sağlık sorunlarına sahip olabiliyorlar. Örneğin alzheimerlı, demanslı, parkinsonlu yaşlılarımız olabiliyor. Bir kısmı ise yerine kendi yaş grubu ile birlikte zaman geçirmek, aktivite yapmak ve toplum içerisindeki varlığını hissetmek istiyor. Bu yaşlılarımızın modern tesislerimizde daha kontrollü şekilde alanında uzman ekip tarafından bakımı ve ayrıca kendi yaş grubu ile daha sosyal bir çevre bulmaları mümkün. Yaşlılarını daha profesyonel bir bakım için bizim gibi kurumlara emanet eden aile ve bireylere yönelik algının olumlu yönde değişmesinin, gelecekte toplumumuzdaki sağlıklı yaşlanma sürecinde en önemli unsurlardan biri olduğuna inanıyorum.”

“Hastane sonrasındaki bakım sürecinde de varız”

Kumsal Yaşlı Bakım Merkezi’ni sadece yaşlıların değil, özel bakım gerektiren her misafirin sorumluluğu ile kurduklarını, bu kapsamda hastane sonrası bakım hizmetlerini de sunduklarını belirten Yıldıray Bora: “Sağlık alanındaki en önemli ihtiyaçlardan biri de hastane sonrası bakım süreci. Bir çok hastanın bu süreç ile ilgili kaygıları olabiliyor. Kumsal Yaşlı Bakım Merkezi olarak uzman sağlık ekibimizle hastane sonrası belli bir süre özel bakıma ihtiyaç duyan trakeostomili, kolostomili, PEG’li ve onkolojik hastalarımızı da ağırlıyoruz.” dedi.

7000 metrekaralik alana kurulu 5 birimden oluşan bakım hizmetleri yatırımı

Gerçekleştirdikleri yatırım hakkında da kısaca bilgi veren Kumsal Yaşlı Bakım Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Bora, “İstanbul Silivri’de, deniz kenarında, 7000 metrekarelik alanda 3 yaşam alanı, 1 sosyal alan, 1 özel terapi merkezi ile yemyeşil bir bahçe içerisinde, deneyimli güvenilir uzman sağlık ekibimizle özel bakım hizmetleri sunuyoruz. Toplamda 65 odalı tesisimizde 100 yataklı kapasiteye sahibiz. Ülkemize yaşlı bakımı ve hastane sonrası bakım alanında katkı sağlayacağına inandığımız bu tesisimize yatırım yapmış olmaktan gurur duyuyoruz. ” dedi.

Kumsal Yaşlı Bakım Merkezi Hakkında: İstanbul Silivri’de hizmet veren Kumsal Yaşlı Bakım Merkezi, hastane sonrası hasta bakımı, konaklamalı fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri, kısa süreli hasta bakımı, geriatrik (Yaşlı) bakım, alzheimer, demans, parkinsonlu hastalara bakım, sağlıklı yaşlı bakımı ve tatil gibi hizmetleri bir arada sunmaktadır. Periyodik doktor kontrolü, 24 saat hemşire desteği, düzenli kullanılan ilaçların takibi, kişiye özel yemek ve beslenme menüsü, kişisel bakım, psikolojik destek ve kontrol, sosyal faaliyetler, hobi faaliyetleri de sunulan hizmetler arasında yer almaktadır.

Ayrıntılı Bilgi için: www.kumsalbakimevi.com
WHATSAPPHEMEN ARA